Hasznos tanácsok

Programozói munkakörök

Milyen pozíciókban dolgozhatsz programozóként?

Ma megéri programozónak tanulni – hangzik sokaktól a mondat. Azt már viszont kevesen teszik hozzá, hogy pontosan milyen pozíciókban veheted hasznát a programozói tudásodnak. Most összegyűjtöttem neked a legfontosabbakat, hogy átfogó képet kapj a programozói szakmákról.

Milyen pozíciókban dolgozhatsz programozóként?

Szoftverfejlesztő

A szoftverfejlesztő számítógépes szoftvereket tervez, majd azokat létre is hozza és folyamatosan teszteli, fejleszti. Ezek jellemzően olyan programok, amik megoldást adnak a hétköznapi problémákra. Ilyen például az Office programcsomag vagy a számlázási programok. 

Front-end fejlesztő

A front-end fejlesztő a felhasználókkal kapcsolatban álló felületek programozásáért felelős. Ezek jellemzően webes „kattintható” felületek, például weboldalak vagy alkalmazások. Ha például megnyitsz egy applikációt a telefonoddal, akkor amit ott látsz, navigáció, nyomógombok, menüpontok, stb., a front-end fejlesztő munkája.

Mobil szoftver fejlesztő

A mobil szoftver fejlesztő olyan szakember, aki a mobil alkalmazásokra specializálódott. Az applikációknak sajátos logikájuk van és sok másban is különböznek a webes társaiktól. Például egy mobil alkalmazásnak eltérő platformokon is működnie kell, ami miatt a fejlesztőnek speciális feladatokat kell megoldania.

Full-stack szoftverfejlesztő 

A full-stack szoftverfejlesztő nem konkrét programnyelvekre vagy szakterületekre specalizálódik. Az ő feladata, hogy komplexen átlássa a programozás egészét a háttérfolyamatoktól kezdve egészen a felhasználó előtt megjelenő webes felületekig. 

Tesztautomatizáló mérnök

A tesztautomatizáló mérnök olyan szoftvereket ír, amik képesek a programtesztek automatikus futtatására. A programokon teszteket kell lefuttatni, mielőtt élesben is használni kezdik őket. Ennek manuális megoldása nagyon időigényes lenne. Itt jönnek képbe a tesztautomatizálók, akik automatikus tesztfuttató szoftverek létrehozásával, fejlesztésével oldják meg ezt a problémát.

Szoftvermérnök

A szoftvermérnök általában olyan programokat készít, amiket orvostechnológiára, matematikára vagy fizikára épülő szakterületen használnak. Emiatt szakirányú végzettségre is szükség lehet, hiszen egy mérnök jobban ért a mögöttes technológiai rendszerek működéséhez.

Beágyazottrendszer-fejlesztő

A beágyazottrendszer-fejlesztő egy adott célfeladatot ellátó rendszerhez készít programokat. Ezek jellemzően mechanikus vagy elektronikus alkatrészek, például egy szervókormány vagy egy digitális kamera. Ehhez a szakmához általában villamosmérnöki végzettség is kell, mert sok esetben az áramkörtervezés is a feladataik közé tartozik. 

Szoftvertervező

A szoftvertervező jellemzően hatalmas tudással rendelkező szakember, aki már sok rendszert felépített az alapoktól. Egy cég ki más kezébe adná a szoftverek tervezését, mint az övébe? A szakember elkészíti a terveket, majd érthetően elmagyarázza a fejlesztőknek, akik megvalósítják azokat.

Melyikben próbálnád ki magad?

A bejegyzés kulcsszavai

  • Programozói munkakörök
  • Hasznos tanácsok